понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej częstokroć służą tez za dekoracje. Najczęściej takie sztachety z PCV sadzi się w nasłonecznionych miejscach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja tez takie żywe ploty, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek bądź kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same rosną, często również ekspansywnie kwitną, jednak wymagają także dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu zdołają być niesłychanie cienkie, aczkolwiek trzeba je regularnie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot konstruuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий