среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy plotki Winylowe na plot i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na sztacheta PVC na ogrodzenie i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z Winylu z Nowej Soli wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachetki plastikowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo przyciętych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztachety z plastiku na plot i furtę ogrodzeniowa unosi się z kamieni różnego konturu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nierównych obrysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego integrował się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий